- Категория: Астрономия, Космос
- Публикувана на 11 Февруари 2012
- Написана от SunProject
Неподвижна звезда, която се намира в центъра на светла, дифузна и емосионна мъглявина наречена Хомункулус (Homunculus Nebula). Хората дали името Homunculus, което в превод от латински означава "Малко човече". От своя страна Homunculus се намира във вътрешността на една друга мъглявина, която впечатлява със своята красота и великолепие. И това е мъглявината Карина (Carinae Nebula).
Смята се, че през 1841 година Ета Карина мощно изхвърлила този огромен облак прах наведнъж, като в следствие на това забележително събитие, нощното небе се потопило в невероятно ярка светлина. Ета Карина накратко става втората най-ярка звезда в небето, след Сириус, но изхвърления облак газ и прах, закриват голяма част от нейната светлина.
Раждането на звездите
Безспорно Ета Карина е една от най-странните и впечатляващи звезди в нашата галактика. Нейната маса е около 100 слънчеви маси, а само за 6 секунди изхвърля в космоса толкова енергия, колкото Слънцето за цяла една година.
През 1841 година осветеността от звездата за земен наблюдател се е покачила 10 пъти и после отново е спаднала до обичайното си ниво. При тази експлозия тя е "избутала" в околното пространство между 5 и 15 слънчеви маси, стояли преди това спокойно в заобикалящата мъглявина. Видно е, че звездата е преживяла мощната експлозия, но какво я е причинило остава загадка. Освен това, с експлозиите на материята, интересното не свършва. Неотдавна изследвания потвърдиха, че масивната звезда Ета Карина всъщност са две звезди.
Тъмни облаци в мъглявината Карина
Учените са на мнение, че когато Ета Карина избухне отново, експлозията ще е подобна на тази на свръхновата SN 2006gy. Ако това се случи, докато сме живи, ще получим много ценна информация за същността на един от най-енергийните феномени в природата.
Светлина и сенки в мъглявината Карина
Огромните звезди в Карина
Великолепната мъглявина Карина