gravitacionen-kartof1На пръв поглед прилича на огромен цветен картоф, носещ се в космоса.

В действителност това е създадена от компютър форма, изобразяваща как би изглеждала планетата, ако формата й се промени така, че във всяка точка да има една и съща гравитация.

Може да звучи объркващо, но ако на този доста крив "геоид" пуснете едно топче, то няма да помръдне, защото - образно казано - за него няма "нагоре" и "надолу". Това е и формата, която би приела водата в световния океан, ако нямаше течения, ветрове и вълни.


За целта са използвани данните, събирани от пролетта на 2009г. насам от най-ниско летящият научен спътник - Изследовател на гравитацията и циркулацията в океаните (Gravity and Ocean Circulation Explorer или Goce). Проектът е на Европейската космическа агенция (ESA).

Гравитацията на Земята не е еднаква навсякъде и с цветовете се обозначава тази разлика - жълтото е силно, а синьото е слабо земно привличане. Понеже става дума за нищожни отклонения, за по-добър визуален ефект разликите в изображението са подсилени 10 000 пъти.

Според учените земната гравитация се влияе от различни промени в структурата и топографията на планетата. Известно е, че тя не е идеална сфера и е малко по-изпъкнала около екватора, поради което гравитацията там е малко по-слаба от тази на полюсите. Но въздействие оказват още фактори като газови полета, натрупвания на минерали, скални формации, както и от случващото се под земната кора.

Според Би Би Си информацията от Goce може да помогне да се разбере по-добре вулканичната и земетръсната активност, както и механизмите и ролята на океанските течения. Земетресението в Япония от 11 март би трябвало да е засечено като огромно преместване на тектонични плочи със съответни последици за гравитационната картина в този район.

Ключовият апарат за този проект е изведеният в орбита през март 2009г. спътник. Той е с дължина 5 метра и се движи на височина от малко над 250 километра, което го прави най-ниско летящият научен космически апарат. Понеже той "се отърква" в най-горните слоеве на атмосферата, се налага коригиране на орбитата му с йонен двигател.

Ръководителят на проекта Андреа Алазио го нарича "ферарито на космическите апарати". Спътникът е снабден с изключително прецизна апаратура за измерване на земното притегляне и има гориво да работи до края на 2014г., но програмата е финансово разчетена до 2012г.

"Преди 10 години Goce беше просто научна фантастика. Това беше едно от най-големите технологични предизвикателства, с които сме се справяли в Европейската космическа агенция. Апаратурата му засича разлики в гравитацията, равняващи се на 1 на 10 трилиона - мярка, която е отвъд това, което можем да осмислим във всекидневния си опит", обяснява д-р Фолкер Лийбиг.

За моделирането на представения в четвъртък геоид са използвани данни, събирани 6 месеца. Наесен ще се появи още едно още по-прецизно изображение.

Отсега обаче учените казват, че получават съвсем нова информация за райони като Югоизточна Азия, Андите и Антарктида.

Друго важно нещо, което те се надяват да постигнат, е създаването на универсална система за определяне на височините. В момента се използва тази за надморското равнище, но в действителност има разлики в самата отправна точка - морското ниво е различно в Ню Йорк, Сидни или Шанхай.

Източник: dnevnik.bg

ESA

gravitacionen-kartof1

Любопитно

Юпитер е 1000 пъти по-голям от Земята.

Вход

Hypercube

Rotating Hypercube