higgs"Ясно е, че си имаме работа с Хигс бозон. Все още обаче имаме да изминем много дълъг път, за да открием какъв точно Хигс бозон е това", заяви физикът от ЦЕРН Джо Инкандела.

Физиците вече са убедени, че са открили Хигс бозона – т.нар. "божествена частица", предаде АП, цитирано от в. "Уошингтън поуст".

От ЦЕРН съобщиха, че всички анализи от данните през 2012 година показват, че това, което са открили, наистина е версия на "божествената частица".

"Ясно е, че си имаме работа с Хигс бозон. Все още обаче имаме да изминем много дълъг път, за да открием какъв точно Хигз бозон е това", заяви физикът от ЦЕРН Джо Инкандела, цитиран от "Сан Франциско Кроникъл".

Учените, които откриха новата елементарна частица миналата година, обаче съобщават, че тя повече прилича на базов Хигс бозон, отколкото на който и да е "супер-Хигс", въплътил надеждите на научната общност за разкриването на по-екзотичните тайни на Вселената, предаде Ройтерс.

От триумфалното съобщение през миналия юни, че в Големия адронен колайдер на ЦЕРН е открита нова частица, се предполага, че тя е Хигс бозонът, кръстен на британския физик Питър Хигс.

Смята се, че т.нар. "божествена частица" е придала маса на материята след Големия взрив преди 13,7 милиарда години.

Очаква се екипът, работещ с детектора CMS, да предостави повече информация днес.

Евентуалното потвърждаване, което може да стане през тази година, вероятно ще заслужи Нобелова награда.

До последните няколко дни имаше слаби надежди, че частицата може да се окаже нещо повече от Хигс бозон, вписващ се в 30-годишния Стандартен модел, който обяснява базовата структура на Вселената.

Из научната общност пълзяха слухове за "супер-Хигс" - частица, свързваща нашия свят с по-голямата част от материята във Вселената, и описана от американския физик Шон Карол в книга.

Много учени и космолози ще бъдат разочаровани, че за близо трите години работа - от март 2010 г. до миналия февруари, когато бе затворен за 2-годишен ремонт, Големият адронен колайдер не е дал доказателство за двата "Граала" на "новата физика" - тъмната материя и суперсиметрията.

Тъмната материя е загадъчната субстанция, съставляваща 25 процента от Вселената срещу скромните 4 процента от видимата материя - галактиките, звездите и планетите. Останалата част е все още необяснимата тъмна енергия.

Теорията за суперсиметрията предсказва, че всички елементарни частици имат тежки двойници и е свързана с по-екзотични представи като теорията на струните, допълнителни измерения и паралелни вселени.

"Мисля, че всеки се е надявал на нещо, което ще ни отвъде отвъд Стандартния модел, но на този етап това очакване е нереалистично", казва изследовател, пожелал анонимност.

"Частицата по-скоро се вписва в Стандартния модел на физиката", казва физикът Брайън Питърсън от ATLAS - единия от двата изследователски екипа, работещи паралелно върху проекта Хигс в ЦЕРН.

Твърдението му, представено на конференция в италианските Алпи и публикувано в интернет, е подкрепено и от другия екип, работещ с детектора CMS.

 "Частицата изглежда като стандартен Хигс бозон", казва Колен Берне от CMS.
Двете групи работят отделно една от друга и без да сравняват откритията си, за да е сигурно, че са постигнали независими заключения.

higgs

Любопитно

В средата на Млечния път се намира супермасивна черна дупка, която е с 4 милиона пъти по-голяма от масата на Слънцето.

Вход

Hypercube

Rotating Hypercube