- Категория: Интересни факти
- Публикувана на 20 Януари 2011
- Написана от Administrator
НАСА обяви седемте най-лоши и седемте най-добри филми от гледна точка на достоверността през последните години, пише The Sunday Times.
Класацията е обявена на пресконференция в Лабораторията за реактивно движение.
Според учените седморката на най-недостоверните филми откъм представените в тях технологии изглежда по следния начин:
1. "2012"
2. "Земно ядро" (The Core)
3. "Армагедон" (Armaageddon)
4. "Вулкан" (The Volcano)
5. "Верижна реакция" (Chain Reaction)
6. "Шестият ден" (The 6th Day)
7. "Покрито с тайна" (What the #$*! Do We (K)now!?)
Всички изброени ленти са удостоени с място в списъка заради големия брой научни неточности в тях, а понякога и заради откровени измислици.
Например в „2012" неутриното сгорещява земното ядро и то при положение, че неутриното е неутрална частица и почти не взаимодейства с материята.
Трябва да се отбележи, че НАСА е участвала косвено в създаването на един от слабите филми - „Армагедон".
Авторите на филма отначало се консултирали с космическата агенция, обаче с времето отговорите на учените престанали да са удобни за кинематографистите и те завършили филма без участието на експертите. В резултат, според учените, се получил чудовищен и нереалистичен филм.
Наред с това учените са представили списък на филмите, в които според тях научните теории са пресъздадени вярно:
1. "Гатака" (Gattaca)
2. "Контакт" (Contact)
3. "Метрополис" (Metropolis)
4. "Денят, в който Земята спря да се върти" (The Day the Earth Stood Still)
5. "Жена на Луната" (Woman in the Moon)
6. "Нещо" (The Thing from Another World)
7. "Джурасик парк" (Jurassic Park)
Гатака представя недалечното бъдеще, в което обществото се движи от доброволната евгеника, а ДНК структурата определя социалните класи. Децата от средните и високите класи се селектират чрез генетична диагностика още преди зачатие, за да се гарантират най-добрите наследствени белези от техните родители. База данни съдържа пълната генетична информация и чрез биометрични способи моментално определя и класифицира хората на „валидни“ (тези създадени чрез генетична намеса) и „невалидни“ (тези създадени по естествен начин). Въпреки че дискриминацията на основа генетична принадлежност е забранена със закон, на практика „валидните“ индивиди получават управленските позиции, докато „невалидните“ са назначавани само на неблагоприятни работни места. „Гатака“ се концентрира основно върху опасностите и последиците, които се крият зад репродуктивните технологии, които от своя страна спомагат за развитието на евгениката. Филмът изследва темата за съдбата и начините, по които тя определя действията в живота на човек. Персонажите в „Гатака“ са поставени в постоянна вътрешна борба между устоите на това „перфектно“ общество и самите тях, в търсене на собствената си съдба определена от гените им.
Заглавието на филма е базирано на четирите ароматно-въглеродни бази, които изграждат ДНК структурата - аденин (adenine), цитозин (cytosine), гуанин (guanine) и тимин (thymine).
Източник: nasa.com, wikipedia.org